Home / BLOG / Mobil Uyumlu Web Sitesi Hazırlamak

Mobil Uyumlu Web Sitesi Hazırlamak

Mobil Uyumlu Site

2015 yılıyla beraber mobil uyumlu site hazırlamak daha da çok önem kazandı. Cep telefonu  kullanımının yaygınlaşması ve kullanıcıların artık mobil üzerinden internette gezinme oranı hızla artmakta. Bunu fark eden Google son zamanlarda bu konuda webmasterları, webmaster tool üzerinden uyarmaya ve sitelerini mobil uyumlu yapmaya davet etti. Öyle ki 2014 yılının sonlarına doğru mobil uyumlu sitelere ilgiyi arttırmak için mobil uyumlu siteleri arama sonuçlarında “Mobil Uyumlu” olarak belirtmeye başladı. Aşağıda bizim sitemiz temizindir.com un arama sonuçlarındaki resmini örnek olarak görebilirsiniz.

Mobil Uyumlu
Mobil Uyumlu

 

Google 17 Ocak 2015 tarihi ile beraber Türkiye’deki site sahiplerine sitelerini mobil uyumlu yapmaları hakkında emai göndermeye başladı. Bu da bize gösteriyor ki gün geçtikçe mobil uyumlu site yapmak artık farz oluyor. İleri dönemlerde Google aramalarında mobil uyumlu siteleri üst sıralara taşıyacak ve bu da seo açısından büyük önem arz edecek.

Bizlerde sizlere bu makalemizde başlıklar halinde; Neden Mobil Uyumlu Site yaptırmalıyım, Mobil uyumlu site nasıl yapılır, Mobil uyumlu siteyi test etme, WordPress ile mobil uyumlu site yapma, WordPress mobil site eklentileri, Mobil sitelerde yapılan hatalardan ve Mobil Seo hakkında bilgiler paylaşacağız.

Neden mobil uyumlu web site yaptırmalıyım ?

Makalemizin başında bu konuya özetle değinmiştik. Yapılan araştırmalar sonucunda ABD’de kullanıcıların %94 yerel bilgileri öğrenmek için telefonlarını kullanıyorlar ve bu kullanıcıların büyük çoğunluğu bu aramaları yaparken ya evde ya da iş yerinde oluyor yani çoğu kullanıcı yanında masa üstü bir bilgisayar olsa bile telefonu tercih ediyor. Bu oranlar Türkiye’de de gittikçe artıyor. Hal böyle olunca sitemizi mobil uyumlu yapmak zorunlu hale geliyor.

Kullanıcılar mobil uyumlu olmayan bir web sitesine girdikleri zaman ekranı yakınlaştırmak, uzaklaştırmak zorunda kalıyorlar ve istedikleri bilgiye rahatça ulaşamıyorlar. İş böyle olunca kullanıcı siteden ayrılıyor. Bunların istatistiğini tutan arama motorları ve özellikle Google sitenizin değerini düşürüyor ve siteniz arama sonuçlarında arkaya itilmeye başlıyor. Anlayacağınız seo açısından mobil uyumlu web site yapmak gün geçtikçe önemli bir hale geliyor.

Mobil uyumlu web site nasıl yapılır ?

Mobil uyumlu bir siteyi özel bir şirkete veya webmastera emanet ettirerek kendi özel tasarımınız ve kodlamanızla yaptırabilirsiniz. Ancak bunun maliyeti biraz yüksek gelebilir. Birçok hazır web yazılımını kullanarak mobil uyumlu sitenizi yaptırabilirsiniz. WordPress, Joomla, Drupal, vBulletin, Blogger gibi ücretsiz yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar için geliştirilmiş mobil uyumlu temaları kullanabileceğiniz gibi temaya ekleyeceğiniz eklentiler sayesinde sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Biz sizlere örnek teşkil etmesi için WordPress yazılımı ile mobil uyumlu site hazırlamayı göstereceğiniz. Ayrıca diğer yazılımlar için google’ın sunmuş olduğu kaynaklardan yardım alabilirsiniz.

 WordPress ile mobil uyumlu site yapma.

WordPress yazılımı kullanıcılara büyük imkanlar tanıyan birçok geliştirici olan ücretsiz bir web site yazılımıdır. WordPress ile hazırladığınız bir siteyi isterseniz wordpress’in kendi hostunda ücretsiz olarak yayınlayabilirsiniz. WordPress üzerinde ücretsiz olarak yayınladığınız site, mobil uyumlu olmasa bile wordpress sitenizi ziyaret eden kullanıcının kullandığı cihaza göre sitenizin mobil uyumlu halini kullanıcıya sunmaktadır.

Eğer siteniz wordpress alt yapısıyla hazırlanmış ancak kendi hostunuzu kullanıyorsanız. WordPress birçok mobil uyumlu temayı ücretsiz olarak sunmaktadır. Tek yapmanız gereken mobil uyumlu temayı kurmak ve etkinleştirmektir. Ancak bu işlemi yapmadan önce sitenizin yedeğini almanızı tavsiye ederiz. WordPress için tema hazırlayan birçok kişi ve firma mevcuttur. 40 dolardan başlayan fiyatlarla mobil ve tablet uyumlu özel bir tema satın alabilirsiniz.

Diğer bir durum ise kullandığınız temadan memnunsanız ve temanızı istediğiniz gibi özelleştirmişseniz ve temanızı değiştirmek istemiyorsanız, wordpress eklentilerini kullanabilirsiniz. Google kendi si sitesinden birkaç wordpress mobil eklentisini öneriyor. Aşağıdaki wordpress mobil eklentileri kurarak sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

WordPress Mobil Site Eklentileri

 • Jetpack : Sitelere mobil dostu içerikler sunan bir eklentidir.
 • WPTouch : Site masaüstü kullanıcılar için aynı temayı kullanır. Mobil kullanıcılar ise farklı bir mobil tema ile karşılaşırlar.
 • WP Mobile Detector : Bu eklentide masaüstü kullanıcılara aynı temayı gösterirken, mobil kullanıcılara mobil uyumlu bir tema gösterir.

 Mobil uyumlu siteyi test etmek

Sitenizi mobil uyumlu bir hale getirdikten sonra, web sitenizin ne kadar başarılı olduğunu test etmek isteyeceksiniz. Bunun için en doğru araç Google Mobil Uyumluluk Testi aracını kullanmaktır. Bu linki kullanarak sitenizin mobil uyumluluğunu test edebilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

 

Google mobil uyumluluk testi
Google mobil uyumluluk testi

 

Mobil Sitelerde Yapılan Hatalar

 • Mobil uyumlu bir web sitesi yaptığınız zaman kesinlikle mobil site için ayrı, masaüstü için ayrı domain veya alt domain almayın. Sitenize giren kişi aynı site adı yani domainle karşılaşsın.
 • Mobil uyumlu site hazırlarken sadece mobil kullanıcının gözüne hoş gözükecek bir tasarım kesinlikle yapmayın. Siteye giren kişinin güzel bir tasarımla karşılaşması iyidir ancak burada amaç kullanıcının ulaşmak istediği veriye kolayca ulaşabilmesidir.
 • Mobil web sitenize giren kullanıcı hangi cihazdan girerse girsin, siteniz tüm cihazlar için uyumlu olmalıdır. Yani mobil siteniz tüm ekran boyutları için duyarlı olmalıdır.
 • Siteniz sadece mobil kullanıcılar için tasarlanmış olmasın aynı zamanda masaüstü kullanıcıları içinde uyumlu olsun.
 • Aslında en önemli madde burası. Siteniz mobil kullanıcılar için farklı adreslere yönlendirme yapmamalıdır. Özellikle bazı reklam türleri mobil kullanıcı siteye girdiği zaman direk olarak reklam sayfasına yönlendirme yaparlar. Bu tür reklamlardan kaçınmak gerekmektedir. Bu tür yönlendirmeler sitenizin ban yemesine ve Google aramalarından silinmesine neden olabilir.

 

Mobil Seo

Mobil uyumlu sitenizi hazırladınız, yeni kullanıcılar ve müşterilerinizi bekliyorsunuz. Kullanıcıların çoğu arama motorlarını kullanırlar ve çıkan sonuçlara göre sitemize gelirler. Sitemizin arama motorlarında ve Google da ilk sıralarda çıkması için SEO büyük bir önem teşkil eder. Burada mobil web sitelerinize uygulayacağınız bazı seo kriterlerini sizlerle paylaşacağız. Bu seo kriterlerini sağlamanız durumunda siteniz Google da üst sıralarda yer almaya başlayacaktır. Tabi ki ilk önce sitenizde faydalı ve özgün içerikler bulunması gerektiğini unutmayın.

 • Site hızı. Sitenizin açılış hızı oldukça önemlidir. Site hızınızı düşürmek için içerik sıkıştırma, html boyutu sıkıştırma, kaliteli bir host hizmeti alma , ve bazı eklentiler kullanmanız gerekmektedir. Site hızınızı aşağıdaki linkten test edebilirsiniz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

 • Sitenizin tüm cihazlar için uyumlu olmasına dikkat edin. (Ekran Boyutu)
 • Okunabilir yazı tipi ve boyutu kullanın.
 • Sayfanızın farklı platformlarda kullanılmasını engelleyecek eklentilerden kaçının.
 • Sayfanızda yer alan tüm bağlantılar ve düğmeler kullanıcıların hafifçe dokunacağı kadar büyük ve kolay erişilebilir olmalıdır.
 • Mobil uyumlu sitenizde yer alan resimler farklı ekran boyutlarına göre otomatik olarak ölçeklenmelidir.
 • Mobil sitenizin açılış sayfası ve diğer sayfaları başla linklere ve reklamlara yönlendirme yapmamalıdır ve sitenizden zararlı içerik indirilmemelidir.
Mobil Uyumlu Site
Mobil Uyumlu Site

 

Umarım makalemizde sizlere faydalı  bilgiler sunabilmişizdir. Makaleye yorum yaparak aklınıza takılan yerleri sorabilir ve bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

2 comments

 1. kesinlikle doğru bu zamanda mobil tema şart. artık bilgisayar bile daha az kullanılıyor. tabletler ve dev ekranlı akıllı telefonlar revaçta…

 2. Bu mobil uyumluluk gerçekten son zamanlarda karşıma çıkmaya başladı. Önemli bir konu olması normal çünkü artık herkeste akıllı telefon ve mobil internet var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir